2016.12.20. 08:24
Agyhártyagyulladás - a betegség és a megelőzés
Meningococcus fertőzések
A meningococcus név egy baktériumfajta neve (Neisseira meningitidis).
A meningococcus betegség a meningococcus baktérium által okozott súlyos fertőzés, ami az agyhártyák gennyes gyulladásától sok szerv károsodásához vezető szepszissel is járhat. A Neisseira meningitidis baktériumnak legalább 13 szerotípusa fordul elő, melyek közül 5 (az A, B, C, Y, W-135) szerotípus okozza a megbetegedések legnagyobb hányadát.
A betegség előfordulása földrajzi helyenként változó. Magyarországon évente 50-70 esetet jelentenek, ezeket főleg a baktérium B, ritkábban a C csoportja okozza. A meningococcus baktériumokat a nyál közvetíti, emberről-emberre terjed, cseppfertőzéssel - köhögéskor, tüsszentéskor, csókolódzáskor - hasonlóan sok más légúti kórokozókhoz. Könnyen terjed egyik emberről a másikra, ezért kapta a betegség a megkülönböztető nevét: járványos agyhártyagyulladás. Zárt közösségek (óvoda, iskola, kollégiumok, laktanya diszkó, szórakozóhelyek) megfelelő feltételei a járványos terjedésnek, emiatt, kisgyermekek és kamaszok között fordul elő leggyakrabban.
A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet, agyhártyagyulladás illetve vérmérgezés (szepszis) képében. A véráramba került kórokozók nagy gyorsasággal szaporodni kezdenek és olyan mérgező anyagok termelődnek, melyek a hajszálerek elzáródásához és fontos szervek vérellátásának romlásához vezetnek, a bőrön és egyes belső szervekben bevérzések, majd elhalások keletkeznek, a keringés összeomlik. A betegség órák alatt kialakulhat és igen gyorsan halálhoz vezethet.
A leggyakoribb tünetek a magas láz, levertség, végtagfájdalom, kiütés (gombostűfejnyi bevérzések), fejfájás, tarkó kötöttség. Csecsemőknél a koponya csontosodása még nem fejeződött be, nálunk a kutacs domborodása a jellegzetes tünet, tarkókötöttség ritkábban alakul ki. Megfelelő orvosi beavatkozás nélkül sokk (keringési elégtelenség), kóma (eszméletvesztés) alakulhat ki, mely gyakran halálhoz vezet.
A betegség nagyon súlyos. Antibiotikummal való kezelés nélkül a megbetegedett emberek 9-12%-a meghal, a betegségből felgyógyultak 20%-ánál marad vissza számos maradandó károsodás, mint például halláskárosodás, agykárosodás. A betegeknek ezért azonnal antibiotikumot adnak, vizsgálatát és kezelését kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) biztosít.
Mit tehetünk a meningococcus-betegség megelőzésére?
A meningococcus öt csoportja (ABCWY) ellen van hatékony védőoltás. A 25 éves kor alatti korosztályt és ezen felül a hajlamosító alapbetegségben (léphiány, stb.) szenvedőket, utazókat javasolt oltásban részesíteni. Az oltási séma korosztályonként és oltóanyagonként változik. A hatékony védelem helyesen alkalmazott oltási sorozattal (alapimmunizálás) és ismétlő oltással érhető el. Külön oltóanyag áll rendelkezésre a baktérium B illetve C szerocsoportja ellen valamint kombináltan az A,C,W,Y szerocsoportok ellen.
A védőoltás különösen ajánlott a csecsemőknek, zárt közösségekben élő gyermekeknek és fiatal felnőtteknek (pl. bentlakásos iskolák, nevelőotthonok, kollégiumok).
Ajánlott továbbá a vakcina olyan gyermekeknek és felnőtteknek, akik alapbetegségük vagy egészségi állapotuk miatt a betegség fokozott kockázatának vannak kitéve (pl. léphiányosok).
A meningococcus elleni védőoltáshoz szükséges oltóanyag receptköteles.
Az oltóanyagokról
A Magyarországon észlelt meningococcus fertőzéseket elsősorban a C és a B csoportú baktérium okozza.
Az 1999/2000-es meningitis járvány során fiatal csecsemőkortól fiatal felnőtt korig adtak oltást, illetve jellemzően ez után a csecsemők, kisgyermekek be lettek oltva. Tehát valószínűleg a tanulóink nagy része élete során már részesült legalább egy védőoltásban. Ezt az oltási könyv alapján tudják a szülők ellenőrizni: kétféle oltóanyaggal történhetett az immunizáció: poliszacharid oltóanyaggal (Mencevax A+C) – ez ma már nincs forgalomban - illetve konjugált meningococcus C oltóanyaggal (Meningitec, Menjugate,NeisVac). Mindkét vakcina kisgyermekkorban való alkalmazás során 3-5 éves védettséget biztosít.
Az utóbbi években évente 10 körüli a N. meningitidis előfordulása. A leginkább érintett korcsoport a 12-26 év közöttiek. Ebben a korosztályban a N. meningitidis hordozása magasabb, életmódjuk (zsúfolt szórakozóhelyek, kollégiumi szállás, csókolódzás, dohányzás) is fokozott kockázatot jelent számukra. A 12-26 év kor közöttieknek ajánlott a meningococcus elleni védelem, de az ÁNTSZ állásfoglalása alapján a jelenlegi járványügyi helyzetben rutinszerű újraoltás nem indokolt.
Azonban a szülők kérhetik gyermekük védőoltásban történő részesítését.
Elérhetőek a
- meningococcus C elleni oltóanyagok:
MENINGITEC
MENJUGATE
NeisVac-C
Ezekkel az oltóanyagokkal a serdülők és a felnőttek egyszeri alkalommal oltandók.
Hazánkban a meningococcus C elleni védőoltás a hazai tapasztalatok és a nemzetközi ajánlások figyelembevételével az alábbi csoportoknak ajánlott:
– csecsemők;
– zárt közösségekben élő gyermekek és fiatal felnőttek (pl. bentlakásos iskolák, nevelőotthonok, kollégiumok);
– új közösségbe kerülő 14-25 év közötti fiatalok (beiskolázás előtt);
– egészségi állapotuk miatt (asplenia, HIV-fertőzés, immundeficiencia) fokozott megbetegedési hajlammal rendelkező személyek életkortól függetlenül;
– az invazív betegség szempontjából kockázatos életmódot folytató
(rendszeresen közösen szórakozó, alkoholt és vagy drogot fogyasztó, dohányzó) középiskolás és felsőfokú oktatási intézménybe járó fiatalok számára.
- meningococcus A C W135 Y kombinált oltóanyagok
MENVEO
NIMENRIX
Ezekkel az oltóanyagokkal a serdülők és a felnőttek egyszeri alkalommal oltandók
- meningococcus B vakcina
BEXSERO
Az oltási séma az első oltás beadásának idején betöltött életkortól függ: serdülőknek (11 éves kortól) és felnőtteknek 2 oltás adandó 1 hónap különbséggel. Ez után az emlékeztető oltás szükségessége még nem megállapított.
|
|
|
|
|
|
|
|
Magyarországon az elmúlt évtizedben a B szerocsoport volt a felelős a bejelentett, N.meningitidis által okozott meningococcus meningitisek mintegy 60%-áért. A B csoportú N.meningitidis által okozott megbetegedés ritka, 2000-2013 között évente átlagosan 2-3 regisztrált megbetegedés jutott 1 millió lakosra. A hazai adatokat figyelembe véve a védőoltás elsősorban a csecsemőknek, a két éven aluli kisdedeknek ajánlható egyéni védelem biztosítása céljából, azonban az óvodáskorú gyermekek és a serdülők oltása is megfontolandó. Ajánlott továbbá a vakcina olyan gyermekeknek és felnőtteknek, akik alapbetegségük vagy egészségi állapotuk miatt az invazív meningococcus betegség fokozott kockázatának vannak kitéve (pl. léphiányosok).
További infó kérhető az Orvosiban (212-1494/114, krisztina.monostori@bmrg.hu). Lehetőség van szülői igény szerint az oltás/oltások beadatására is.
Forrás: -www.vacsats.hu.
- meningitis.hu.
- ántsz.hu,
- Epinfo 2016
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.